Stanislovas Adomaitis z Litwy - Malarstwo
www.GIOTTO.art.pl

Kalendarium... ]


[ Poprzednia wystawa... ]

[51]

Marzec - Kwiecień 2009

Stanislovas Adomaitis z Litwy

Stanislovas Adomaitis

malarstwo

[ Następna wystawa... ]
Stanislovas Adomaitis z Litwy - Malarstwo

Marzec - Kwiecień 2009

www.GIOTTO.art.pl www.GIOTTO.art.pl www.GIOTTO.art.pl www.GIOTTO.art.pl

Stanislovas Adomaitis z Litwy - Malarstwo


Wystawa zorganizowana przy udziale
Prezydenta Miasta Konina
i Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód

O wystawie

Stanislowas Adomaitis rzeźbiarz, malarz z Litwy, rocznik 1961, absolwent Technikum Sztuk z Tjalszjaj.

W maju ubiegłego roku w ramach po raz pierwszy organizowanego w Koninie Festiwalu Kultur Miast Partnerskich gościliśmy na wystawie w Synagodze prace Pani Eleny Adomaitiene. Pani Elena zaprezentowała po mistrzowsku w scenkach rodzajowych zwyczaje i obyczaje, a także życie codzienne współczesnej Żmudzi. Choć jest to prymitywne malarstwo, to jednak niesie z sobą duży ładunek dowcipu i humoru. W zastępstwie artystki w wernisażu uczestniczył jej syn Pan Stanislowas Adomaitis. I tak rozpoczęła się nasza znajomość. Będąc jesienią na Litwie odwiedziłem Jego pracownie. Zaskoczenie było ogromne. Pomieszczenie pełne było, co nie miara różnych, jakby laik powiedział, rupieci, starych sprzętów, fotografii. A to wszystko po to aby dzieło, które urodziło się w głowie było w miarę realne jak tego chce artysta. Malować rozpoczął już w wieku 11 lat. Pierwszym obrazem jaki na malował był skopiowany z pocztówki krajobraz. Wkrótce jego zainteresowanie przełożyło się na portretowanie. Zajmował się także rzeźbą. Próbował różnej materii. Można podziwiać jego prace w złocie, kości mamuta, brązie, kamieniu czy w drewnie. Wiele rzeźb powstało we współpracy z ojcem. Najbardziej, jednak lubi malować portrety, do których portretowania wybiera osoby starsze mające interesujące twarze. Nie stroni od malowania młodych pięknem obdarzonych dziewcząt. Do tychże aktów dodaje jakby w drugim planie swoje być może marzenia, a może doświadczenia. Zawsze, co jest jego mottem, próbuje malować dzieło, które jest miło mieć i pokazywać innym.

Wystawę składającą się z niewielkiej części twórczości Pana Stanislowasa Adomaitiene pragniemy wspólnie z Państwem Dimitrow zaprezentować w ich galerii z okazji odbywających się po raz drugi w Koninie "Kaziuków". "Kaziuki", z wielowiekową tradycją jarmark litewski zagościł do Konina jako forma prezentacji kultury naszych bliskich sąsiadów. Oprócz czysto jarmarcznej części tej imprezy jest, także prezentowany litewski dorobek kulturalny. Sądzę, iż nie zawiedziecie się Państwo odwiedzając Galerię Giotto.

Zdzisław Jacaszek

Fotoreportaż z wernisażu
O wystawie w Mediach - Prasówka

 [ wszystko ]  [ artykuły w prasie drukowanej ]  [ artykuły w Internecie ]  [ audycje radiowe ]  [ audycje telewizyjne ] 

 [ wszystko ]  [ z możliwością obejrzenia ] 

6/344


31 Mar 2009 [260]

Czuje jak modele

Przegląd Koniński Galeria PK - 31 marca - 6 kwietnia 2009 Anna Dragan

Artykuł prasowy


23 Mar 2009 [257]

Litewskie portrety

LM.pl Portal Wielkopolski Wschodniej - 23 marca 2009

[ Artykuł internetowy Kopia w pliku *.pdf na www.GIOTTO.art.pl ]


17 Mar 2009 [261]

Dumni dziadkowie

Kurier Koniński EXTRA - 17 marca 2009

Artykuł prasowy


17 Mar 2009 [262]

Litewskie portrety

Kurier Koniński EXTRA - 17 marca 2009

Artykuł prasowy


16 Mar 2009 [258]

Wystawa Adomaitisa

wirtualny.konin.pl relacja video - 16 marca 2009

Artykuł internetowy


16 Mar 2009 [259]

Stanislowas Adomaitis w Galerii Giotto

Oficjalna strona Konina www.konin.pl - 16 marca 2009

[ Artykuł internetowy Kopia w pliku *.pdf na www.GIOTTO.art.pl ]Aktualizowano: 2017-07-19 Środa. Copyright © 1997-2022 by Christo Dimitrow.

Wszystkie prezentowane w serwisie prace plastyczne podlegają ochronie prawa autorskiego. Jakiekolwiek ich wykorzystanie bez uzyskania zgody autorów jest zabronione.

Ze wzgledu na różne ustawieniach właściwości ekranu komputera (temperatura bieli, rozdzielczość, jasność i inne) kolorystyka prac na fotografiach może odbiegać od faktycznej.